fbpx

Jak wybrać fotografa na ślub – porady fotografa ślubnego

Cześć!

Przychodzę do Was dzisiaj z poradnikiem, który będzie cyklem na moim blogu. Chciałabym w nim poruszać kwestie związane z przygotowaniem się do współpracy z fotografem. Co warto wiedzieć przed dniem ślubu? Jak wybrać fotografa ślubnego? Jak wygląda współpraca z fotografem ślubnym? O co pytać i jak się zachowywać przed obiektywem? O czym warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę.

Dzisiaj chciałabym poruszyć kwestię wyboru fotografa na swój ślub. Wybór jest niełatwy, ale można sobie z nim poradzić stosując kilka prostych zasad. Wpis jest bardzo szczery, jest opisany okiem fotografa i trochę już Panny Młodej. Dzielę się nim swoimi odczuciami po współpracy z moimi Parami, ale też sytuacjami które mnie spotkały w trakcie poszukiwania fotografa na swój ślub. Mam nadzieję, ze wielu Pannom Młodym, ale też Panom pomoże wybrać idealnego fotografa.

Jeśli wolicie wersję obrazkową na instagramie to zapraszam Was na swój profil, tam w zapisanych relacjach „O ślubach” możecie wszystko sobie przeklikać i posłuchać.

Od czego zacząć poszukiwania fotografa?

Zacznę od najważniejszej sprawy. Uważam, że to mega istotna sprawna znaleźć osobę, z którą nadajecie na tym samych falach. Kogoś kogo polubicie, przy kim będziecie czuć się swobodnie i nie będziecie się krępować. Spędzicie ze sobą cały dzień w dniu ślubu, w wielu momentach fotograf jest dla Was wsparciem, czasem osobą która wyluzuje zbyt spiętą atmosferę, która sprowadzi Was do pionu, kiedy będziecie szaleć przez emocje. Fotograf to trochę taka dobra wróżka, która stoi obok i w razie czego złapie Was za rękę. To osoba z ogromnym doświadczeniem, którym chce się dzielić by Wam w dniu ślubu tez było lepiej. A czasem nawet pomoże zawiązać sukienkę, albo muszkę!

Czas na spotkanie z wybraną osobą

Jeśli jest taka możliwość spotkajcie się przed ślubem z fotografem, nad którym się zastanawiacie. Jeśli nie możecie się zdecydować umówcie się z maksymalnie 3 nad którymi się zastanawiacie. Idźcie na kawę do ulubionej kawiarni, albo jeśli czas i odległość Wam nie pozwala to na skypie. W dzisiejszych czasach kontakt z druga osobą jest bardzo prosty i wymaga tylko odrobiny chęci i czasu. Osobiście nie wyobrażam sobie nie spotkać się ze swoją Parą przed ślubem, nawet na pół godziny. Jeśli obawiacie się, ze takie spotkanie do czegoś zobowiązuje to jesteście w błędzie. Macie prawo poznać osobę, która ma sfotografować najważniejszy dzień w Waszym życiu. Macie wtedy czas zobaczyć jak ktoś się zachowuje, jak ubierze się na spotkanie z Wami (to też ważne). Często macie możliwość dotknięcia produktów tj. albumy i odbitki, które oferuje fotograf i które niejednokrotnie pięknie dopełniają reportaż z dniu ślubu.

Spotykam się ze swoimi Parami, żeby ich poznać, zobaczyć czego oczekują i czy faktycznie oczekujemy od siebie tego samego. Warto na spotkaniu zapytać fotografa o kwestie, które Was nurtują, opowiedzieć o Waszej wizji tego dnia, o zdjęciach które są dla Was inspiracją, i które Wam się podobają. Fotograf w tym momencie będzie wiedział czy jest w stanie sprostać Waszym oczekiwaniom i czy robi takie zdjęcia, które Wam się podobają. Na spotkaniu możecie też dopytać o to jak fotograf pracuje. Czy jest kimś kto lubi być w centrum uwagi, czy raczej nie zwraca na siebie uwagi. Czy stara się fotografować ludzi, którzy się nie bawią, czy skupia się tylko na parkiecie. To ważne, zwłaszcza że nie wszyscy idą na wesele, żeby tańczyć. To jest czas na pytania z Wasze strony, nie bójcie się i jeśli nie wiecie czy wszystko zapamiętacie zróbcie sobie listę.

Oglądajcie zdjęcia i oglądajcie i oglądajcie..

Kolejną ważną! sprawą jest oglądanie zdjęć wybranego fotografa. Zaraz po tym jak się polubicie, musi pojawić się chemia ze zdjęciami. Fotografie są pamiątką do końca życia, czymś co będziecie oglądać, pokazywać wnukom. Suknie wyrzucicie, dodatki się zgubią, albo zostaną na sali. Wiele rzeczy przestanie mieć znaczenie, ale do zdjęć będziecie wracać. Sami pomyślcie jak reagujecie na zdjęcia Waszych dziadków, albo rodziców? Czy nie patrzycie na nie ze wzruszeniem? Czy sami nie chcielibyście mieć takiej pamiątki, którą Wasze dzieci będą oglądać z przejęciem? Już rozumiecie jaka to ważna kwestia?

Nie oglądajcie tylko zdjęć z plenerów

To teraz pamiętajcie, żeby oglądać pełne reportaże ze ślubów, nie pojedyncze, starannie wybrane ujęcia. Mówię to jako fotograf i sama wiem, że to ogromnie ważne zobaczyć cały przekrój zdjęć. Od przygotowań gdzie jest czas na fotografowanie dodatków, przez błogosławieństwo, Ceremonię i całe wesele. A dopiero potem plener. Bo zazwyczaj na plenerze jest najwięcej czasu na zrobienie tych idealnych ujęć, a wesele jest spontaniczne, pełne emocji. Zobaczcie czy na zdjęciach Waszego fotografa jest to co chcecie. Jeśli zależy Wam na emocjach, gestach, dotyku to szukajcie takich ujęć w portfolio fotografa. Jeśli lubicie szalone reportaże z wesela to sprawdzajcie czy Wasz fotograf ma u siebie takie ujęcia.

Ile kosztuje fotograf ślubny?

Rynek pełen jest zdolnych fotografów, którzy oferują swoje zdjęcia w różnych wariantach cenowych. Jeśli dobrze poszukacie to wierzę, że uda Wam się znaleźć kogoś w określonym przez Was budżecie. Jest wiele dostępnych stron, które polecają fotografów tj. Sweet Wedding, Ślub bez bezPlanujemy Wesele i wiele, wiele innych. Szukajcie, przeglądajcie zdjęcia i dopytujcie fotografów o oferty. Coraz częściej znajdziecie je w zakładkach u fotografów, ale warto napisać i już po pierwszej wiadomości zobaczyć czy to jest ten człowiek. Sama to przerabiałam i niestety często już po pierwszych wymienionych wiadomościach wiedziałam, ze to nie ta osoba. Zajęło mi to sporo czasu, ale znalazłam idealną osobę. Więc wiem, że Wam też się uda! A ja jako fotograf miałam bardzo utrudnione zadanie. Pamiętajcie, że na wiele głupot wydajemy sporo pieniędzy (bo gdyby tak to wszystko zliczyć to wyszłaby spora suma), więc na fotografa też można czasem ciut uelastycznić budżet.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego dla Was. To Wy jesteście w tym dniu najważniejsi i przy wyborze fotografa kierujcie się przede wszystkim sercem 😉

A jeśli macie ochotę obejrzeć moje reportaże ślubne to zapraszam o tu!

1 thought on “Jak wybrać fotografa na ślub – porady fotografa ślubnego”

  1. Pingback: Boho, rustykalne dekoracje na ślub! - Fotograf Ślubny i Rodzinny Trójmiasto

Leave a Comment

Shopping Cart